Je to manuálna terapia, ktorej základným princípom a zmyslom je návrat stavcov a kĺbov do ich pôvodného resp. ideálneho stavu. To všetko sa deje v pohybe, pri ktorom sa zamestnajú svaly v danej oblasti a spolu s výdychom. Dýchanie, tlak pri výdychu, je základný kameň dornovej metódy. Teda je to dynamický systém za aktívnej účasti pacienta.

Dornova metóda lieči a koriguje bolesti chrbta, chrbtice, bolesti hlavy a bolesti kĺbov. Aplikuje sa predovšetkým na vysunuté stavce, blokácie chrbtice, napravuje vybočenie chrbtice (skoliózu), boľavé ramená a lakte, kolená, bolesti bedier, napravuje rozdielnu dĺžku dolných končatín, narovnávanie chrbta (tzv, guľatý chrbát), odstávajúce lopatky, odstraňuje syndróm karpálnych tunelov, atď.

Kostrový systém ľudského tela je úžasne dômyselné dielo, kde je každá aj tá najmenšia súčasť v priamej súvislosti na ostatné časti. Je to ako interaktívna stavebnica, kde keď posuniete jednu kostičku, zbytok na to musí zareagovať a prispôsobiť sa. Napríklad: ste na lyžiach a spadnete na zadok. Bolesť za chvíľku prejde no vám pri tom páde sa posunula kostrč. Ak sa tento posun nenapraví, neskôr na to zareaguje krčná chrbtica. Toto bol veľmi zjednodušený príklad, pretože v tele dochádza k rôznym kompenzačným procesom. Chcem len aby ste pochopili princíp. V neskorších článkoch sa budem venovať konkrétnym prípadom, kedy bolela jedna časť tela, no príčina bola tam, kde by ste ju najmenej čakali.

Dornova metóda je v celku logicky zostavená a jednoduchá metóda, pri ktorej sa terapeut zameriava na “základy domu” teda dolné končatiny. Taktiež sa mi páči princíp, že pri terapii vás terapeut učí cviky na doma. Dornovka je taká moja srdcová záležitosť hneď z niekoľkých dôvodov. 1) Bola to prvá metóda naprávania a korekcie pohybového aparátu, ktorú som študoval. Začínal som malou knižkou s názvom Dornova metoda – I ty můžeš! V súčasnosti už z dosť vecami v jej obsahu nesúhlasím, no ešte stále si viem vybaviť ten pocit nadšenia, keď som z nej študoval. 2) Zakladateľ tejto metódy pán Dieter Dorn bol jednoduchý a skromný človek, ktorý naprával doma v kuchyni. Až jeho žiaci túto metódu pomenovali po ňom, teda Dornova metóda. Jednoduchosť jeho metódy mi až niekedy vyráža dych. Keď sa pána Dorna pýtali, aké prostriedky používa pri naprávaní tak odpovedal: V lete natieram ľudí Alpou, tá chladí a v zime Frankovkou, tá hreje. Myslím, že to hovorí za všetko.

Niekedy je v jednoduchosti krása a ja som vďačný, že som práve touto metódou mohol začínať svoju profesnú kariéru. Mnoho krát, keď som si nevedel rady, dornovka ma zachránila a podarilo sa napraviť, to čo nešlo nijak inak. Netvrdím, že pomocou Dornovej metódy sa dá všetko vyriešiť, no určite by ju mal každý, kto sa venuje korekciám pohybového aparátu vedieť.

Ako doplnok k dornovej metóde sa zväčša učí Breussová masáž. 

Chrbtica je pre túto masáž veľmi špecifická oblasť. Breussova masáž alebo technika je v podstate veľmi jemná masáž, počas ktorej sa chrbtica bezbolestne rozťahuje, vyživuje a energetizuje. Cieľom je okrem iného aby sa stavce chrbtice vrátili do svojho prirodzeného a zdravého stavu.

Breussova masáž bola vyvinutá známym rakúskym liečiteľom Rudolfom Breussom a bežne sa kombinuje s Dornovou metódou. V súvislosti s chrbticou Breuss povedal: “Neexistuje nič také ako opotrebovanie medzistavcových platniček. Samotné platničky sú iba degenerované.” Samotný Breuss bol presvedčený, že je možné túto degeneráciu platničiek zvrátiť.

Je potrebné chápať našu chrbticu ako živý organizmus, ktorý je v permanentnom stave “napätia a uvoľnenia”. A aby bola chrbtica v dobrej kondícii a dlho nám slúžila, nepotrebuje iba výživu a odpočinok. Taktiež potrebuje dostatočné množstvo toho správneho stresu (napätia) a to v podobe aktívnych pohybov. To isté platí aj napríklad ak chce človek aby mu jeho telo slúžilo naplno, teda aby zvládol fyzickú záťaž, bol zdravý a psychicky odolný. Nestačí dať telu iba odpočinok a zdravú stravu, ale je potrebné aj cvičiť.

Počas dňa je ľudská chrbtica, no predovšetkým každá platnička v neustálom napätí. Tieto platničky medzi stavcami sú niečo ako “tlmiče”, ktoré tlmia neustále nárazy. Vďaka tomu tlaku sa stáva, že z platničky unikne tekutina. To má za následok, že sú platničky čoraz tenšie. Cez noc sa chrbtica uvoľní a natiahne sa. No a platničky môžu konečne regenerovať a doslova ako špongie nasávajú späť to čo v priebehu dňa stratili. Tento proces často nefunguje tak ako by mal. Hlavne preto, že náš organizmus nie je v rovnováhe.

Zjednodušene povedané, Breussova masáž naťahuje chrbticu. Jedna masáž sa vyrovná celej noci plnohodnotného a zdravého spánku.

Stručne niektoré výhody Breussovej masáže:

  • vyrovnáva celkovú statiku
  • vyrovnáva chrbát, dbá na správne postavenie chrbtice
  • uvoľňuje medzistavcové platničky
  • zmierňuje svalový stres
  • uvoľňuje psychické, fyzické a energetické bloky
  • je vhodná aj pre seniorov
Páči sa vám tento článok? Zdieľajte ho s ostatnými: