Až do nedávna bola terapia bankami relatívne neznáma metóda pre nás na „západe“. No vždy treba mať na pamäti, že banková masáž sa používala v Číne už niekedy v období 1000 rokov pred naším letopočtom. A najnovšie záznamy ukazujú, že princípy, na ktorých sa banky používajú sa na liečenie používali až v období 3000 rokov pred Kristom. A ako sa z praxe v Číne ukazuje, naši predkovia mali na používanie bankovania dobrý dôvod. Často svojimi účinkami presiahne naše západné techniky, no treba vedieť túto techniku použiť.

Jedna z najväčších výhod, na ktorú všetci niekedy zabúdame je, že banková masáž, akupunktúra alebo klasická masáž nemajú nechcené vedľajšie účinky ako napríklad syntetické lieky alebo operácia. V skutočnosti ani neexistujú nejaké nežiaduce vedľajšie účinky po masáži.

Najväčšiu dôveryhodnosť tejto masážnej terapii pridáva fakt, že sa používa už viac ako 3000 rokov. Bankovacie techniky boli používané na liečenie širokej škály chorôb a symptómov, buď ako samostatná terapia alebo ako súčasť komplexnej liečby. Často sa bankovanie používalo spolu s masážou, esenciálnymi olejmi, akupunktúrou a pod.

Na tému banková masáž bolo urobených len bolestne málo vedeckých výskumov, no to čo z nich vieme o fungovaní bankovania je, že banky podtlakom rozšíria kapiláry a rapídne zväčšia prietok krvi a tekutín do a z tkaniva. A to je asi tak všetko, čo nám vedci na túto tému ponúkli. Existuje nespočetne veľa neoficiálnych (z praxe od ľudí) dôkazov, že banková masáž je účinná a bezpečná, no vedecky to nie je schválené. Podložené vedecky alebo nie, táto masáž pomohla za tie roky už miliónom ľudí.

ZMIERŇUJE BOLESŤ

Jeden z najväčších dôvodov prečo sa ľudia obracajú na alternatívnu medicínu je tíšenie a odstránenie bolesti svalov a kĺbov. Pomocou baniek sa uvoľnia hlboké tkanivá v tele, svalové napätie a stuhnutosť. Ďalej sa zlepšujú problémy, ktoré súvisia s chronickými bolesťami chrbta a krku. Banková masáž pomáha tiež s migrénami, reumatizmom a chronickou únavou.

Dokonca niektorí atléti používali bankovanie aby prirodzenou cestou zlepšili svoj výkon a zmiernili svalové kŕče, stuhnutie, svalové spazmy a bolesť kĺbov. Napríklad Michael Phelps, plavec – Olympiáda Rio 2016.

RELAX A UVOĽNENIE

Tak ako klasická masáž aj masáž bankami pôsobí upokojujúco na centrálny nervový systém. Aj keď niekedy môže byť nepríjemná ak sa prikladá na už bolestivé miesta, no v praxi je klient veľmi uvoľnený o takejto masáži. Taktiež upokojujúco pôsobí už samotný fakt že po aplikácii baniek ležíte min 20 minút pokojne na lôžku, čo vám spolu s príjemnou hudbou dovolí uvoľniť sa, ponoriť sa hlbšie do seba a oddýchnuť si od všetkých každodenných stresov.

ZLEPŠUJE ZDRAVIE POKOŽKY

Bankovanie pomáha zmierňovať herpes, celulitídu, akné a rôzne kožné zápaly. V boji proti celulitíde pomáhajú banky tak, že napínajú a posilňujú pokožku, tým že zlepšujú prietok krvi a rozširujú kapiláry.  Niektoré kliniky dokonca tvrdia, že terapia bankami je rovnako ak nie aj viac účinné v boji proti akné ako klasická liečba.

POMÁHA PRI LIEČBE RESPIRAČNÝCH PROBLÉMOV

Bežne sa banková masáž používa na zvýšenie výživy pľúc a odstránenie hlienov. Taktiež môže byť veľmi vhodná pri urýchlení zotavovania po chrípke alebo nachladnutí, pretože zlepšuje funkciu imunitného systému tým, že zvyšuje prietok krvi a lymfy v tele. Napríklad ochorenie ako pľúcna tuberkulóza sa liečila bankovaním už dlho pred tým ako boli vynájdené lieky.

ZLEPŠUJE TRÁVIACI SYSTÉM

Akupunktúra a banková masáž sú obľúbené spôsoby ako zlepšiť trávenie a zmierniť príznaky z porúch ako je napr. syndróm dráždivého čreva. V priebehu celej histórie používania baniek sa zistilo, že táto masáž je prospešná pre ľudí, ktorí trpia bolesťami žalúdka, hnačkou, akútnou gastritídou alebo zadržiavaním vody. Pri problémoch s tráviacim ústrojenstvom sa banky bežne aplikujú v týchto oblastiach: okolo pupku, nad močový mechúr, okolo obličiek a nad žalúdok.

Páči sa vám tento článok? Zdieľajte ho s ostatnými: