Čo čakať od prvej návštevy?

A) Úvodný rozhovor tzv. Anamnéza – jednoducho sa porozprávame o tom, čo Vás trápi. Budem sa pýtať otázky typu: ako dlho máte tento problém, kedy je stav najhorší/najlepší a podobne. Tento rozhovor väčšinou napovie veľmi veľa o tom, kde môže byť skutočná príčina Vášho problému.

B) Hľadanie príčiny– pomocou rôznych ortopedických, neurologických a iných testov budeme zisťovať, kde je problém. Skutočný problém/príčina nemusí byť tam, kde to práve bolí.

C) Manuálna terapia – na základe zistení z anamnézy, diagnostiky, ale aj Vašich preferencií urobíme terapiu/masáž.

D) Ak je potrebné, naučíte sa cvičenia zostavené pre Váš konkrétny problém, ktoré Vám pomôžu rehabilitovať, prípadne dostanete ďalšie odporúčania.

Po masáží sa cítim ako keby ma niekto "zmlátil", prečo?

Keď sa po masáži cítite ako keby Vás niekto “zmlátil”, vo väčšine prípadov sa jedná o jednoduchú svalovicu, ako býva po cvičení. Nie je to z dôvodu, že by Vám masér ublížil, ale preto že sa stiahnuté svalstvo uvoľnilo. Najlepšie, čo môžete urobiť aby, ste neboli po masáži ubolený, je chodiť pravidelne na masáž/terapiu. Zo začiatku častejšie, pokým sa telo dostatočne uvoľní. A samozrejme trošku cvičit.

To, či budete po mojej terapii ubolený, závisí od viacerých faktorov:

1) Váš stav – ak chodíte pravidelne na masáže a cvičíte, tak pravdepodobne nebudete ubolený/á.

2) Vaše požiadavky – Ak máte chronický problém, ktorý trvá roky a chcete čo najrýchlejší výsledok, tak to po terapii môžete zopár dní cítiť.

Bojím sa toho "pukania", je Vaša terapia pre mňa?

Manipulácia pri ktorej cítite a najmä počujete puknutie/prasknutie, sa nazýva “HVT – high velocity trust”, čo sa dá voľne preložiť ako “rýchly, ale krátky pohyb/trh”. Moja terapia nie je založená na tejto metóde. Ak je to potrebné, využívam ju, sú prípady, kedy nie je vhodná (napr. pri osteoporóze, u seniorov, pri osteoartróze a pod). Na tom, či to “pukne” vôbec nezáleží a nie je to podmienka úspechu.

 

Počas mojej terapie nemusíme vôbec pracovať pomocou HVT. Ak sa bojíte, vždy to treba dopredu so mnou odkomunikovať.

Kedy NEODPORÚČAM ísť na terapiu/masáž?

Keď ste nachladnutý resp. chorý. Nie až keď máte teplotu, ale jednoducho keď cítite, že na Vás “niečo lezie”. V takomto prípade aj keď máte napríklad už dohodnutý termín, tak ho zrušte. Prísť chorý na masáž je nezodpovedné voči sebe aj voči mne.

Aké oleje používate na masáž?

Všetky produkty, ktoré používam sú “hand made”. Domáca výroba a v bio kvalite.

Oleje používam púpavový, levanduľový alebo ľubovníkový (macerované v olivovom oleji).

Čo bude po prvej návšteve?

Po prvej terapii musíme počkať ako zareaguje Vaše telo na zmeny, ktoré sme počas terapie urobili. Väčšinou pocítite zmenu alebo úľavu ihneď po terapii, no niekedy to trvá aj niekoľko dní. Pri neurologických problémoch môže trvať dokonca až 7 dní kým zmiznú symptómy (napr. tŕpnutie prstov), aj keď sa problém už dávno odstránil.

Druhá návšteva – počas 2. návštevy reálne zhodnotím zmeny Vášho stavu a určíme ďalší postup, a síce: A) Frekvenciu návštev – ako často je zo začiatku potrebné absolvovať terapiu, aby sme skutočne riešili problém, a nie iba bojovali so symptómami. B) Dĺžka terapie – mení sa podľa toho, ako sa mení Váš stav. Ak pri chronických prípadoch začíname 2-hodinovými terapiami, často krát sa po relatívne krátkej dobe dĺžka terapie skráti na 90 či 60 minút. Samozrejme, že ako frekvencia návštev, tak aj dĺžka terapií sú iba moje odporúčania a sami sa rozhodnete, ako Vám to bude vyhovovať.

Odporúčam absolvovať v priemere 7 terapií. Ak sa nedostaví zlepšenie Vášho stavu tak je jasné, že Vám pomôcť neviem.

Čo si so sebou priniesť?

Zdravotné záznamy – ak máte chronické alebo závažné problémy, prineste si svoje zdravotné záznamy, najmä röntgenové snímky, popis z magnetickej rezonancie, CT alebo od ortopéda/neurológa.

Oblečenie – väčšinou je klient v spodnom prádle, ideálne je priniesť si krátke elastické šortky, u žien aj legíny. Oblečenie musí byť elastické aby nám nebránilo v pohybe.

Pre koho je manuálna terapia vhodná?

Manuálna terapia, ktorú vykonávam, je vhodná pred deti (od 5 rokov) aj pre seniorov.

Hanbím sa, je potrebné sa vyzliecť?

Záleží od toho, aký máte problém. Niektoré úkony sa dajú spraviť aj cez oblečenie, iné nie. Bežne je klient v spodnom prádle, prípadne elastických šortkách/teplákoch, ale vieme spraviť terapiu aj cez oblečenie.

Čo robiť po terapii? ODPORÚČANIA.

1. Zvýšiť pitný režim – ak denne vypijete v priemere 2 litre vody, tak po terapii a nasledujúce dva až tri dni odporúčam vypiť v priemere 3 litre vody.

2. Vyhnúť sa horúcim kúpeľom/sprche, wellness (vírivka a pod.). Prvé dni až týždeň sa sprchujte vo vlažnej alebo teplej vode (nie horúcej). Ak si predsa doprajete horúcu sprchu, zakončite ju studenou vodou.

3. Dva až tri dni po terapii zvoľnite tempo. Ak trénujete, dajte si oddych. Nechajte telo nech dokončí regeneračný proces a zavedie zmeny, ktoré sme nastavili na terapii.

AKÉ PROBLÉMY A STAVY BEŽNE RIEŠIM?
  • Bolesti Achillovej šľachy, lýtka, päty a členka.
  • Zápal sedacieho nervu, Ischias, problémy bedrového kĺbu.
  • Seknutie, akútna bolesť brániaca v pohybe, ktorá môže vyrážať do nôh (tŕpnutie nôh).
  • Bolesť v krížovej, lumbálnej a driekovej oblasti.
  • Bolesti medzi lopatkami, ramennom kĺbe (zamrznuté rameno, hlboká bolesť, tŕpnutie rúk, vykĺbené rameno), pichanie na hrudi a pod prsným svalom, sťažené dýchanie, atď.
  • Závrate – vertigo, migrény, bolesť hlavy, problémy v krčnej chrbtici pri pohybe a otáčaní hlavy.
  • Bolesť  v kolene, stehennom svale, slabine, atď.
  • Bolesti v lakti, zápästí, prstoch (karpálny tunel, pichanie v zápästí, tenisový lakeť, golfový lakeť, vybočený palec na nohe – hallux valgus, …).
  • Bolesti brucha =  náprava vnútorných orgánov (tráviaci a reprodukčný systém).
  • Pri rôznych bolestiach chrbta (hernia disku, protrúzia a bulking disku, Schmorlove uzly, posunuté stavce na chrbtici, a iné).
  • Naprávanie rozdielnej dĺžky dolných končatín.
  • Všetky príznaky a symptómy týkajúce sa nervovej, svalovej a kostrovej sústavy.
  • Bolesť v hrudnej a krčnej chrbtici.
  • Artrózy a ochorenie medzistavcových platničiek.
  • Artróza chrupavky bedrového kĺbu – koxartróza.
  • Artróza kolenej chrupavky – gonartróza.
  • Iné ochorenia kĺbov.