Chiropraxia pôvodom z gréčtiny znamená “terapia vykonávaná rukami”.

Ak nás trápia bolesti chrbta, hlavy, končatín, migrény a podobne a bežná liečba nezaberá, skúšame rôzne alternatívne formy  liečenia. Medzi ne sa v súčasnosti radia aj služby chiropraktika. Jeho práca spočíva v manuálnej terapii, teda prirodzenom hýbaní častí tela, čím pomáha regenerovať poškodené svalstvo, odblokovať kĺby či stavce chrbtice, odstraňovať bolesť a navrátiť telu bezproblémovú pohyblivosť a funkčnosť.

Chiropraktici by za sebou mali mať veľké množstvo štúdia, musia perfektne poznať ľudské telo, jeho princípy a fungovanie. Vďaka týmto vedomostiam môžu s klientmi bezpečne vykonávať manuálnu terapiu a odporučiť jednoduché, ale účinné cviky aj na doma.

Chiropraxia na Slovensku

Rozdiel medzi chiropraktikom v zahraničí a u nás je značný. V zahraničí človek po vyštudovaní chiropraxie na univerzite dostane diplom a je oprávnený liečiť ľudí ako každý iný odborný lekár. Často krát je pacient na žiadosť všeobecného doktora poslaný k chiropraktikovi. Úkony u chiropraktikov v zahraničí preplácajú zdravotné poisťovne, čo je veľká výhoda pre pacienta, ktorý ušetrí nemalé peniaze.

Žiaľ, na Slovensku tomu nie je tak, neexistuje u nás škola na štúdium chiropraxie. To má za následok, že v našich končinách je iba veľmi slabé povedomie o tom, kto je chiropraktik a čo je chiropraxia. Človek nemôže získať lekársky titul, tým pádom nie je považovaný za lekára. Avšak vždy môže ísť niekto študovať chiropraxiu na zahraničnú univerzitu a následne vykonávať prax (aj keď “neoficiálnu”) u nás na Slovensku. V očiach nášho štátu však nemá jeho titul žiadnu váhu. Stále sa však nájdu zanietenci chiropraxie, ktorí absolvujú potrebné školenia a kurzy a vykonávajú terapie v tomto odbore aj napriek tomu.

Na Slovensku máme mnoho kvalitných a šikovných terapeutov s veľkými vedomosťami a praxou. Nájdeme aj takých, ktorý majú ako sa hovorí dar od boha a vedia, človeka “napraviť” aj na kuchynskom stole. Nezabúdajte na príklad takého Dietera Dorna (podľa neho neskôr vznikla slávna Dornova Metóda), ktorý nemal žiadne špeciálne vzdelanie a za svoj život pomohol tisícom ľudí. A o to nám predsa, koniec koncov, všetkým ide. Pomáhať svojim blížnym.

Kedy vyhľadáme chiropraktika

Pacienti navštevujú chiropraktika najčastejšie pri seknutí v krížovej oblasti alebo v krku, rôznych neurologických problémoch ako tŕpnutie rúk a nôh, tlaky a pichanie na hrudy, problémy s nádychom a výdychom, pri rôznych bolestiach chrbta a hlavy, zlej pohyblivosti krku alebo končatín alebo pri chronických a stále sa opakujúcich problémoch pohybového aparátu. Tie môžu byť zapríčinené napríklad úrazom (nešťastným pádom, autonehodou, a pod.), zlým držaním tela od detstva a rôznymi inými príčinami.

Chiropraktik verzus ortopéd

Na rozdiel od chiropraktika je ortopéd diplomovaný doktor, ktorý sa venuje diagnostike pohybového aparátu a následnej klasickej liečbe, ktorá zahŕňa obstreky, lieky na predpis a podobne. Pri výkone práce používa dobre známe medicínske prístroje ako röntgen, vyšetrenie CT alebo magnetickú rezonanciu, vďaka ktorým môže čo najpresnejšie určiť príčinu bolesti. Po vyhodnotení problému predpíše lieky, odporučí pacienta k inému špecialistovi alebo zabezpečí chirurgický zákrok.

Keďže má manipulácia s ľudským telom aj svoje riziká, je nutné, aby liečbu vykonával dostatočne vzdelaný a skúsený chiropraktik. Chiropraxia má už vo svete dlhú históriu, ktorá jednoznačne a bez pochýb dokázala, že táto metóda liečby je účinným spôsobom na eliminovanie alebo úplné odstránenie bolesti, predovšetkým chrbtice. Ak vás bolesť zastihne a liečba u lekára nezaberie, navštívte chiropraktika. Budete príjemne prekvapení.

 

Páči sa vám tento článok? Zdieľajte ho s ostatnými: