Ak vás bolí chrbát, kĺby, máte migrény, diagnostikovali vám herniu platničky, trpíte svalovými bolesťami alebo ste sa zranili pri športe, či máte nejaký iný svalovo-kostrový problém, určite rozmýšľate, čo s tým. Niekedy je ťažké sa rozhodnúť pre vhodnú liečbu. V tomto článku sa vám budem snažiť priblížiť chiropraxiu, osteopatiu a fyzioterapiu, ich podobnosti a rozdiely.

Chiropraktici, osteopati a fyzioterapeuti sú v zahraničí najvyhľadávanejší pokiaľ sa jedná o svalovo-kostrové problémy. Každý z nich rieši diagnostiku, liečbu a prevenciu.

Chiropraxia je profesia, ktorá sa zaoberá najmä mechanických poškodení svalovo-kostrového aparátu a vplyvom týchto poškodení na funkciu nervového systému a celkové zdravie. Dôraz sa kladie na manuálne ošetrenie, ktoré zahŕňa manipuláciu s chrbticou rovnako ako s ostatnými kĺbmi v tele a prácu s mäkkými tkanivami.

Osteopatia je profesia, ktorá rozpoznáva dôležité prepojenie medzi štruktúrou a funkciou tela. Osteopati sa zameriavajú na to ako kostra, kĺby, svaly, nervy, obehový systém, spojivové tkanivo a vnútorné orgány fungujú spolu, ako jedna jednotka. Majú celostný prístup a používajú podobné, ak nie rovnaké techniky ako chiropraktici.

Fyzioterapeuti sú zasa odborníci na pohyb a svalové funkcie. Diagnostikujú a liečia problémy pohybového aparátu ako správne držanie tela, funkcia svalov a pod. Sú vyhľadávaní najmä pri svalových zraneniach a v rehabilitácii.

 

Chiropraxia vs. Osteopatia

Podobnosti:

  • Oba smery zdieľajú podobnú históriu a filozofiu.
  • Hlavným cieľom je úľava od bolestí, či už akútnych alebo chronických.
  • Terapeuti z oboch škôl nepracujú iba zo svalovým a kostrovým aparátom, ale tiež s nervovým systémom človeka.
  • Pri diagnostikovaní pacienta používajú pozorovanie, pohmatanie a rôzne ortopedické, svalové a neurologické testy.

Rozdiely:

  • Chiropraktici sú o niečo špecifickejší, zatiaľ čo osteopati sa na telo snažia pozerať ako na celok.
  • Bežná návšteva chiropraktika trva niečo okolo 15-30 minút, no osteopat sa vám povenuje dlhšie.
  • Frekvencia návštev je u osteopata dlhšia, naopak ku chiropraktikovi môžete prísť aj niekoľko krát za týždeň.

Samozrejme, že vždy existujú výnimky a v dnešnej dobe už sú tieto profesie tak poprepletané, že už to môže byť aj úplne naopak.

Nič nie je iba čierne alebo biele. Život je plný farieb.

V súčasnosti sa už nedá moc hovoriť o tom, že ty si chiropraktik a ja osteopat. Je veľa chiropraktikov, ktorí majú viac osteopatický prístup a zasa naopak mnoho osteopatov, používa v praxi prevažne chiropraktické postupy. A to nehovorím o iných odboroch ako fyzioterapia, masáže a iné manipulačné techniky, ktoré terapeuti pridávajú do svojich postupov. Takže vo výsledku tu máme napríklad chiropraktikov, ktorí vám po naprávaní napíšu do liečebného plánu masáže a riešia s vami cvičenie aj životosprávu. Je to dané práve tým, že tí najlepší sa neustále vzdelávajú a pridávajú nové poznatky, techniky a metódy, ktoré sú za hranicami ich základného vzdelania.

Situácia na Slovensku.

Bohužiaľ, na Slovensku neexistuje vysoká škola chiropraxia ani osteopatie. Čo nás posúva asi 200 rokov dozadu za okolité štáty. Vďaka tomu je na Slovensku iba veľmi slabé povedomie a bežný človek má iba malú (a často mylnú) predstavu o tom, čo je chiropraxia alebo osteopatia.

Pokiaľ máte akékoľvek problémy odporúčam najskôr navštíviť lekára, možno nie hneď obvodného, no napríklad športového. Ak ste mali úraz, dajte si urobiť röntgenový snímok aby sa vylúčila zlomenina. Alebo ak máte neurologické príznaky ako tŕpnutie končatín, závrate a podobne, odporúčam ísť na neurologické vyšetrenie a na magnetickú rezonanciu. Bohužiaľ, kvalita nášho zdravotníctva je pre bežného občana na veľmi nízkej úrovni, no netreba sa vzdávať. Sú diagnózy, ktoré sa dajú riešiť aj alternatívne. Viac si pozrite v sekcii: Manuálna terapia.

Páči sa vám tento článok? Zdieľajte ho s ostatnými: